Wiadomości Informacje Aktualności

2016
czerwiec
05

9. Święto Dziękczynienia przed Świątynią Opatrzności Bożej w Warszawie z udziałem Korpusu Patriotycznego Rycerzy Kolumba. (ZDJĘCIA, WIDEO)

W niedzielę, 5 czerwca 2016 r., na Polach Wilanowskich w Warszawie przy Świątyni Opatrzności Bożej, po raz dziewiąty odbyło się Święto Dziękczynienia. W tym roku przebiegało pod hasłem "Chrzest Darem Miłosierdzia", i miało szczególny charakter, bo przypadło na Rok Miłosierdzia oraz obchody 1050 rocznicy Chrztu Polski. Tegoroczne Święto Dziękczynienia było wyjątkowe również dlatego, że w czasie obchodów do Panteonu Wielkich Polaków zostały wprowadzone relikwie Świętego Maksymiliana Kolbego. Relikwie Świętego przybyły do Świątyni wraz z pielgrzymką, która o godzinie 8.00 wyruszyła z Placu Piłsudskiego i przeszła ulicami Traktu Królewskiego do Świątyni Opatrzności Bożej.

Mszy Świętej w czasie tegorocznego Święta Dziękczynienia przewodniczył i homilię wygłosił Jego Ekscelencja Arcybiskup Sevastianos Rossolatos, Prymas Grecji Arcybiskup Aten. W Eucharystii wzięli udział przedstawiciele Episkopatu Polski, Władz Państwowych z Marszałkiem Sejmu RP Panem Markiem Kuchcińskim, Marszałkiem Senatu RP Panem Stanisławem Karczewskim, Panią Premier Beatą Szydło, Wicepremierem Ministrem Kultury i Dziedzictwa Narodowego Panem Profesorem Piotrem Glińskim, Ministrem Zdrowia Konstantym Radziwiłłem, Wiceprezydentem Miasta Stołecznego Warszawy Panem Jarosławem Jóźwiakiem oraz tysiące Pielgrzymów z Warszawy i całej Polski.

Święto Dziękczynienia zostało ustanowione w 2008 r. przez abp. Kazimierza Nycza. Odwołuje się bezpośrednio do historycznych tradycji, jest bowiem kontynuacją inicjatyw podjętych jeszcze w czasach Sejmu Czteroletniego (1792). W czasie obrad sejmu postanowiono złożyć Bogu specjalny dar wotywny w podzięce za możliwość uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Darem tym miało być powstanie Świątyni Najwyższej Opatrzności. Ówczesnego planu nie zrealizowano z powodu rozbiorów.

Prace nad rzecz budowy świątyni podjęto na krótko po odzyskaniu niepodległości w 1918 r. Z kolejną inicjatywą budowy świątyni wystąpił w 1989 r. prymas Polski kard. Józef Glemp. Obecnie budowana jest jako wotum za Konstytucję 3 Maja, odzyskanie przez Polskę niepodległości oraz pontyfikat Jana Pawła II.

W budowli powstającej na polach wilanowskich w Warszawie na trzech kondygnacjach ma mieścić się Panteon Wielkich Polaków, Świątynia Opatrzności Bożej oraz muzeum papieża Jana Pawła II i kard. Stefana Wyszyńskiego, prymasa Tysiąclecia. Budowa świątyni finansowana jest ze zbiórek pieniędzy prowadzonych w kościołach archidiecezji warszawskiej i diecezji sąsiadujących, z dotacji oraz z wpłat od darczyńców. Dotychczas uzbierano ponad 100 mln złotych.

Vivat Jezus!

Tadeusz Pawłowski Rycerz Kolumba Rady 14023 im. papieża Jana Pawła II - Dyrektor d/s PR.

zdjecie
zdjecie
zdjecie
zdjecie
zdjecie
zdjecie
zdjecie
zdjecie
zdjecie
zdjecie
zdjecie
zdjecie
zdjecie
zdjecie
zdjecie
zdjecie
zdjecie
zdjecie
zdjecie
zdjecie
zdjecie
zdjecie
zdjecie
zdjecie
zdjecie
zdjecie
zdjecie
zdjecie
zdjecie
zdjecie
zdjecie
zdjecie
zdjecie
zdjecie
zdjecie

IX ŚWIĘTO DZIĘKCZYNIENIA - PROCESJA DO ŚWIĄTYNI OPATRZNOŚCI BOŻEJ