Wiadomości Informacje Aktualności

2016
wrzesień
18

Doroczne święto plonów czyli uroczyste dożynki powiatowo-gminne w Brodach (ZDJĘCIA)

Mieszkańcy z gm. Mirzec, Wąchock, Pawłów, Starachowice i gm. Brody, spotkali się 18 września 2016 roku w Brodach na dorocznym święcie plonów, ponieważ gmina Brody w tym roku dostąpiła zaszczytu bycia gospodarzem dożynek powiatowo-gminnych w powiecie starachowickim. Wraz z zakończemiem żniw, dożynki mają być podziękowaniem za obfite plony i prośbą o kolejny urodzajny rok. To dzień uhonorowania ciężkiej pracy rolników, pszczelarzy, sadowników i ogrodników. Dlatego w tym szczególnym dniu z szacunkiem pochylamy się nad ich pracą, wyrażając głęboką i szczerą wdzięczność. W tegorocznych uroczystościach udział wzięli: władze Gminy Brody z Wójtem Marzeną Bernat i Przewodniczącym Rady Gminy Brody Stanisławem Wroną na czele, radni i włodarze gmin powiatu starachowickiego, przedstawiciele władz powiatu starachowickiego ze starostą Dariuszem Dąbrowskim i Przewodniczącą Rady Powiatu Bożeną Wroną, poseł ziemi świętokrzyskiej na Sejm RP Krzysztof Lipiec, poseł ziemi sandomierskiej na Sejm RP Marek Kwitek, Wojewoda Świętokrzyski Agata Wojtyszek, wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego Andrzej Pruś, leśnicy z okolicznych nadleśnictw, poczty sztandarowe oraz licznie przybyli mieszkańcy.

Dożynki rozpoczęto od Mszy św. dziękczynnej w kościele parafialnym pw. Wniebowzięcia NMP w Krynkach. Podczas Mszy Św. poświęcony został chleb dożynkowy i wieńce. Mszę Świętą koncelebrowali: Proboszcz parafii w Krynkach, Ksiądz Kanonik Wojciech Zdon, Ksiądz Kustosz Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Kałkowie-Godowie Zbigniew Stanios oraz Ksiądz Piotr Nojek. Oprawę muzyczną podczas Mszy Świętej zapewniła Gminna Orkiestra Dęta z Brodów.

Po niej barwny korowód przemarszerował na stadion w Brodach przy zaporze. Niezwykle efektownie prezentowały się zaprzęgi bryczek, oraz ułani na koniach, którzy asystowali starościnie i staroście dożynek jadącym w karecie. Funkcję starostów tegorocznych dożynek pełnili Beata Cieślik i Jerzy Miernik. Gminy Pawłów, Mirzec, Wąchock i Brody oraz sołectwa gminy Brody: Adamów, Brody (wieniec tego sołectwa reprezentował całą gminę Brody), Budy Brodzkie, Dziurów, Jabłonna, Kuczów, Krynki, Lubienia, Ruda, Rudnik, Styków rękami swoich przedstawicieli niosły dożynkowe wieńce. Wieńce prześliczne, okazałe, kolorowe, pomysłowe odnoszące się do symboliki narodowych, patriotycznych i religijnych. Po przybyciu na miejsce starostowie dożynkowi Beata Cieślik i Jerzy Miernik wręczyli w imieniu rolników bochen chleba wypieczony z tegorocznych zbiorów gospodarzom Święta Plonów - Wójtowi Gminy Brody Marzenie Bernat i Staroście Starachowickiemu Dariuszowi Dąbrowskiemu. Po przemówieniach okolicznościowych ustawiano wieńce przed sceną, połączone z ich otańczeniem i ośpiewaniem.

W części oficjalnej uhonorowano wyróżniających się rolników z gmin poprzez wręczenie nagród laureatom konkursów i odznaczeń. Odznaczenia „Zasłużeni dla rolnictwa" otrzymali koleżanka i koledzy z Rejonowego Koła Pszczelarskiego ze Starachowic: Zofia Antoniuk (Starachowice), Aleksy Kowalczyk (Gadka), Adam Pawelec (Starachowice), Stanisław Zając (Trębowiec Krupów), Piotr Sobieraj (Starachowice), Jerzy Stabryła (Kałków).

Dożynkom towarzyszyło wiele atrakcji, można było zobaczyć wystawę plonów, zjeść coś gorącego na jednym ze stoisk gastronomicznych, postrzelać z łuku sportowego, wspiąć się na ściankę wspinaczkową lub pobawić w wesołym miasteczku. Na scenie zaprezentowały się zespoły ludowe z terenu gmin powiatu starachowickiego oraz gwiazda wieczoru, discopolowy zespół „Power Play".

Vivat Jezus!

Tadeusz Pawłowski Rycerz Kolumba Rady 14023 im. papieża Jana Pawła II - Dyrektor d/s PR.

zdjecie
zdjecie
zdjecie
zdjecie
zdjecie
zdjecie
zdjecie
zdjecie
zdjecie
zdjecie
zdjecie
zdjecie
zdjecie
zdjecie
zdjecie
zdjecie
zdjecie
zdjecie
zdjecie
zdjecie