Wiadomości Informacje Aktualności

2015
październik
11

Modlitwa Różańcowa Rycerzy Kolumba Rady 14023 im. Papieża Jana Pawła II z parafianami w parafii MBNP w Starachowicach (ZDJĘCIA)

W niedzielę 11.10.2015 r. Rycerze Kolumba Rady 14023 im. Papieża Jana Pawła II przygotowali i wspólnie z ks. Karolem Kosteckim poprowadzili Modlitwę Różańcową w Parafii M.B.N. P. w Starachowicach. W modlitwie licznie uczestniczyli Wierni parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Była to pierwsza z kilku Modlitw Maryjnych, jakie Rycerze Kolumba naszej Rady zamierzają poprowadzić w październiku.

Prowadząc, wspólnie z wiernymi, Modlitwę Różańcową w tym dniu Rycerze uczcili w sposób szczególny pamięć swojego Patrona podczas obchodów XV Dnia Papieskiego. W tym roku towarzyszy mu hasło „Jan Paweł II – patron rodziny”. W całym kraju organizowane są czuwania modlitewne, konferencje naukowe oraz wydarzenia kulturalne i sportowe.

Miesiąc październik jest w Kościele katolickim w szczególny sposób poświęcony Matce Boskiej Różańcowej, a także modlitwie zwanej Różańcem. Jest to modlitwa, która swe początki ma prawdopodobnie już w średniowieczu i poprzez rozważanie poszczególnych tajemnic za pośrednictwem Matki Bożej kierowana jest do samego Pana Jezusa.

Kilka słów wyjaśnienia o praktyce modlitwy różańcowej. Modlitwa ta rozpoczyna się znakiem Krzyża, krótszą wersją wyznania wiary, modlitwą Ojcze Nasz i trzykrotnie Zdrowaś Maryjo oraz raz Chwała Ojcu. Następnie odmawia się właściwe tajemnice.

Każda grupa paciorków sygnalizuje odmawianie Zdrowaś Maryjo, poprzedzona jest samotnym koralikiem oznaczającym Ojcze Nasz i przerwa między grupą paciorków a kolejnym samotnym koralikiem odmawia się Chwała Ojcu. Następnie po Chwała Ojcu, jest zwykle dodawany akt strzelisty O Maryjo bez grzechu pierworodnego poczęta, lub: O mój Jezu, przebacz nam nasze grzechy.

Na koniec, po odmówieniu pięciu dziesiątek, jest odmawiana w intencjach papieża antyfona Pod Twoją Obronę lub Litania Loretańska.

Modlitwa różańcowa nie polega jednak tylko na powtarzaniu poszczególnych modlitw. Modlitwy Ojcze nasz i Zdrowaś Maryjo mają być pomocą do rozważania tajemnic Ewangelii i to właśnie medytacja a tym samym spotkanie z żywym Jezusem Chrystusem i Jego Matką jest istotą modlitwy różańcowej.

W Kościele katolickim za odmówienie różańca przed najświętszym sakramentem lub we wspólnocie (zgromadzenie, grupa formalna, rodzina) można uzyskać odpust zupełny lub cząstkowy pod zwykłymi warunkami. Warunki odpustu:

a) trzeba odmówić 5 dziesiątków bez przerwy,

b) do modlitwy ustnej dodać należy rozmyślanie tajemnic różańcowych,

c) przy publicznym odmawianiu różańca trzeba zapowiadać odmawiane tajemnice, według przyjętego zwyczaju danej miejscowości, natomiast w prywatnym odmawianiu różańca wystarczy, by z modlitwą ustną łączyć rozważanie danej tajemnicy.

Vivat Jezus!

Tadeusz Pawłowski Rycerz Kolumba Rady 14023 im. Jana Pawła II - Dyrektor d/s PR.

zdjecie
zdjecie
zdjecie
zdjecie