Wiadomości Informacje Aktualności

2016
sierpień
05

Msza święta pogrzebowa kardynała Franciszka Macharskiego (ZDJĘCIA)

Dziś w Krakowie pożegnano kardynała Franciszka Macharskiego. Po żałobnej Mszy świętej, której przewodniczył metropolita krakowski kardynał Stanisław Dziwisz, trumna z ciałem kard. Macharskiego spoczęła w krypcie pod konfesją św. Stanisława. Emerytowany metropolita krakowski zmarł 2 sierpnia br. w wieku 89 lat.

W pogrzebie, prócz Episkopatu Polski, wzięli również udział przedstawiciele najwyższych władz państwowych, m.in. prezydent RP Andrzej Duda z małżonką i premier Beata Szydło, parlamentarzyści, władze Krakowa i Małopolski. Na placu przed katedrą wawelską zgromadziło się kilkuset duchownych oraz tysiące wiernych.

Po Mszy św. księża z ostatniego rocznika, który wyświęcił kard. Macharski – 2005 – wnieśli trumnę z ciałem kard. Macharskiego do Katedry. Do Katedry weszła też Jego najbliższa rodzina, arcybiskupi, biskupi oraz prezydent Andrzej Duda, premier Beata Szydło, prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski i władze Małopolski oraz rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Trumna została położona na posadzce katedry przed konfesją św. Stanisława. Następnie, po modlitwach prowadzonych przez metropolitę krakowskiego, pokropieniu wodą święconą oraz posypaniu ziemią, trumna z ciałem kard. Macharskiego została pochowana w krypcie pod konfesją św. Stanisława.

Wejście do krypty znajduje się przed konfesją św. Stanisława. Jest bardzo wąskie, w głąb prowadzą strome schody. - Kryptę przygotowano w XVII w. staraniem bp. Szyszkowskiego. Trumny stoją tu na dwóch poziomach - na posadzce oraz na metalowych prętach. W krypcie znajduje się miejsce na 8 trumien. Do tej pory złożono tu ciała 6 biskupów krakowskich: Marcina Szyszkowskiego, Kazimierza Łubieńskiego, Jana Małachowskiego, Karola Skórkowskiego, kardynałów Dunajewskiego i Sapiehy. Kard. Macharski jest siódmy. W różnych miejscach katedry pochowanych jest 62 spośród 77 biskupów krakowskich.

W uroczystościach pogrzebowych przez kilka dni czynnie brali udział Rycerze Kolumba, jako że kard. Franciszek Macharski był Kapelanem Stanowym Zakonu Rycerzy Kolumba w Polsce. I tak:

W środę, 3.08. Rycerze Kolumba
- nieśli trumnę z kaplicy w Pałacu Arcybiskupów Krakowskich do Bazyliki oo.Franciszkanów,
- zabezpieczali przejście z Pałacu Arcybiskupów Krakowskich do Bazyliki oo. Franciszkanów,
- rozdawali wiernym teksty modlitw i pieśni wykonywanych w trakcie Nieszporów za zmarłego.

W czwartek, 4.08. Rycerze Kolumba
- od godz. 7.00 kierują ruchem wewnątrz Bazyliki oo. Franciszkanów.
- od godziny 10.00 pełnią wartę honorową przy trumnie Kardynała – Korpus Reprezentacyjny Stopnia Patriotycznego.
- przed Mszą św. nadzorują składanie wieńców w wyznaczonym miejscu przed bazyliką,
- w Bazylice trzymają wartę w pobliżu trumny i prezbiterium,
- po Mszy św. O godz 17.00 zabezpieczają przejście z Bazyliki oo. Franciszkanów do karawanu podczas przemarszu na Wawel w kondukcie przed karocą z trumną zmarłego.

W piątek, 5.08. Rycerze Kolumba
- od godz. 8.00 pełnią wartę honorową przy trumnie Kardynała,
- o godz. 8.30 wynoszą trumnę z Katedry Wawelskiej do ołtarza polowego,
- rozdają wiernym teksty modlitw i pieśni wykonywanych w trakcie Jutrzni

Jak zwykle nie zabrakło braci z Naszej Rady, którzy poświęcając swój czas wzięli udział przez wszystkie te dni w uroczystościach pogrzebowych oczywiście pod przewodnictwem Marszałka Korpusu Reprezentacyjnego Stopnia Patriotycznego – Brata Ryszarda Nosowicza. Byli to Bracia: Brat Bogdan Jadwidzic i Brat Kazimierz Sznaucner. Reszta braci wzięła udział w Mszy św. pogrzebowej w piątek 5.08.

Na czas uroczystości pogrzebowych została powołana tzw. Służba Katedralna z młodych ludzi wywodzących się z organizacji Młodzież Wszechpolska. Pełnili mało wdzięczną rolę służebną wykonując wszelkie niezbędne prace. Pilnowali porządku, roznosili wodę, ustawiali krzesła i czuwali nad wiernymi biorącymi udział w Mszy św. na placu przed katedrą wawelską. I tu bardzo miły jeszcze jeden akcent. Jednym z członków Służby Katedralnej był nasz starachowiczanin – Bartłomiej Mróz.

Vivat Jezus!

Tadeusz Pawłowski Rycerz Kolumba Rady 14023 im. papieża Jana Pawła II - Dyrektor d/s PR.

zdjecie
zdjecie
zdjecie
zdjecie
zdjecie
zdjecie
zdjecie
zdjecie
zdjecie
zdjecie
zdjecie
zdjecie
zdjecie
zdjecie
zdjecie
zdjecie
zdjecie
zdjecie
zdjecie
zdjecie
zdjecie
zdjecie
zdjecie
zdjecie