Wiadomości Informacje Aktualności

2016
sierpień
15

Piękna Nasza Polska Cała, wycieczka rodzinna do Bramy Piekielnej koło Bliżyna (ZDJĘCIA)

Bliżyn, niewielka miejscowość zamieszkała przez niecałe 2000 mieszkańców, szybko mijana kiedy jedziemy w stronę Piotrkowa-Trybunalskiego czy Łodzi. Pozornie jedna z wielu nic nie znaczących miejscowości. A jednak warto tu się zatrzymać, warto tu pobyć, warto pozwiedzać miejscowość i okolice.

Nazwa miejscowości Bliżyn (Blyzyn, Blizyn, Blizin, Bliziny, Bliszyny) wywodzi się z legendy o św. Jacku Odrowążu, który ponoć podczas pielgrzymki na św. Krzyż powiedział: ...bliżej stąd niż dalej... Najstarsza datowana wiadomość o Bliżynie pochodzi z zapisu Jana Długosza zarejestrowanego w diariuszu podróży króla Władysława Jagiełły z Krakowa pod Grunwald w 1410 roku. Król Polski nocował w Bliżynie (u Długosza „Blisziny”) w nocy z 21 na 22 czerwca w drodze pod Grunwald prawdopodobnie u swojego dworzanina Piotra Szafrańca z Pieskowej Skały. Na początku XVI w. powstały w Bliżynie pierwsze kuźnice. W XVIII wieku funkcjonowały tu trzy dymarki dające rocznie 1500 cetnarów żelaza. W XVIII wieku do Bliżyna dotarła epidemia dżumy, która zdziesiątkowała mieszkańców osady. W roku 1841 Bliżyn był własnością Wielogłowskich. Posiadał wielki piec, 16 warsztatów ręcznych i 5 fryszerek dostarczających w sumie 10000 cetnarów surowego i 6000 cetnarów kutego żelaza. Fabryki rozwinęły się właściwie pod rządami hrabiostwa Platerów a ich rozkwit trwał do roku 1905. Podczas II wojny światowej znajdował się tu obóz dla jeńców radzieckich oraz podobóz obozu koncentracyjnego w Majdanku

Tyle historia a dziś. Miejscowość położona jest malowniczo w dolinie rzeki Kamiennej, w strefie ochronnej Suchedniowsko-Oblęgorskiego Parku Krajobrazowego, między dużymi kompleksami leśnymi – Puszczą Świętokrzyską i Lasami Majdowsko-Niekłańskimi. W lasach otaczających Bliżyn położonych jest kilka rezerwatów przyrodniczych – m.in. 50 hektarowy rezerwat, chroniący fragment lasu o pierwotnym charakterze. Kilka kilometrów od Bliżyna, idąc zielonym szlakiem Bliżyn-Zagnańsk w Suchedniowsko-Oblęgorskim Parku Krajobrazowym dojdziemy do grupy skałek. To Piekło Dalejowskie zbudowane z piaskowców dolnotriasowych długości około 130 m i szerokości 30 m. Około 2 km dalej znajduje się jedna z najbardziej oryginalnych skalnych osobliwości świętokrzyskich. Na dwóch blokach piaskowca opiera się trzeci, tworząc bramę długości 3 m i wysokości 1,5-2,5 m - to Brama Piekielna, cel naszej wycieczki.

Należy nadmienić, że przez Bliżyn przechodzi tzw. "PIEKIELNY SZLAK". Jest to piesza licząca ok. 250 km trasa turystyczna, która przebiega przez obszar gmin Bliżyn, Gowarczów, Końskie, Ruda Maleniecka, Smyków, Stąporków, Białaczów, Paradyż i Żarnów, położonych na terenie województw łódzkiego i świętokrzyskiego. Trasa „Piekielnego szlaku" łączy rezerwaty o charakterystycznych nazwach, pomniki przyrody oraz zabytki techniki, związane z odlewnictwem i przekuwaniem żelaza oraz wiele innych ciekawych miejsc, zabytków i atrakcji.

Po Mszy Św. w kościele pw. św. Ludwika, podjechaliśmy do wsi Jastrzębia i dalej czerwonym szlakiem udaliśmy się w kierunku Bramy Piekielnej - celu naszej wycieczki. Szlak poprowadzony jest pięknym sosnowo-jodłowym lasem. Po drodze mija się wiele naprawdę wiekowych drzew, aż dziw bierze, że dostały się do naszych czasów. Oczywiście nie zabrakło kulinarnych aspektów tej wyprawy. Las podarował nam jeszcze dojrzałe jagody no i dorodne grzyby.

Kolejnymi, wartym zobaczenia zabytkami Bliżyna są:
- modrzewiowy kościółek z 1818 roku,
- kościół parafialny pw. św. Ludwika z 1896 r.,
- pięknie odrestaurowany neogotycki pałac Platerów zwanym zameczkiem, w którym mieści się obecnie dom kultury,
- zabytkowe domy,
- muzeum dawnej wsi tzw. „Domek Tkaczki”,
- ruiny stalowni z XIX wieku,

i dlatego jeszcze tu przyjedziemy jak Bóg da zdrowie i siły.

Vivat Jezus!

Tadeusz Pawłowski Rycerz Kolumba Rady 14023 im. papieża Jana Pawła II - Dyrektor d/s PR.

zdjecie
zdjecie
zdjecie
zdjecie
zdjecie
zdjecie
zdjecie
zdjecie
zdjecie
zdjecie
zdjecie
zdjecie
zdjecie
zdjecie
zdjecie
zdjecie
zdjecie
zdjecie
zdjecie
zdjecie